Kyudo - kilka rad na start

autor: Bozen

Kyudo nie jest popularne w Polsce - niełatwo więc zdobyć odpowiednie wyposażenie do jego praktykowania. Najważniejszy jest oczywiście łuk z odpowiednią cięciwą, strzały i rękawica. Inne akcesoria można kupować stopniowo w sklepach internetowych lub wykonać samemu.

Łuk (yumi)

Łuk polecam oryginalny, japoński. Jego wykonanie to prawdziwa sztuka - nie dajcie się nabrać na rodzime, nieudolne kopie.

Strzały (ya)

W sklepach internetowych można kupić specjalne urządzenie oraz wszystkie elementy do zrobienia strzał - to dla "majsterkowiczów". Bez problemu można też kupić gotowe strzały do mato i do makiwary. Te ostatnie to po prostu patyki bambusowe, metalowe lub drewniane z odpowiednią nasadą i grotem.

Rękawica (yugake)

Rękawica jest obok łuku najważniejszym elementem wyposażenia łucznika i bez niej nie można w sposób właściwy nauczyć się strzelania z japońskiego łuku. Niestety jest też jedną z droższych i najbardziej osobistych części tego wyposażenia. Dlatego na początku próbowaliśmy zastąpić ją jakąkolwiek inną, dostatecznie sztywną rękawicą (np. dla spawaczy czy rowerową). Nie polecam! W ten sposób nabyliśmy tylko złych nawyków, a po nałożeniu yugake nasza nauka zaczęła się od początku. Rękawicę można kupić w sklepach europejskich (niestety jeszcze nie polskich) ze sprzętem do kyudo. Większość z nas zdecydowała się na zakup za pośrednictwem internetu w japońskim sklepie – miła i kompetentna obsługa, a rękawice zostały idealnie dobrane do rozmiarów dłoni (wczesniej wysłalismy tak skany naszych dłoni). Poza tym po podliczeniu wszystkich kosztów wyszło taniej niż w Europie! Jedyną niemiłą niespodzianką okazały się rodzime służby celne, które lepiej omijać i znaleźć wśród znajomych obieżyświatów takich, którzy jeżdżą do Japonii. Shitagake (wewnętrzną bawełnianą rękawicę) i kakebukuro (bawełniany lub jedwabny pokrowiec na rękawicę) można uszyć samemu.

Strój

Kyudo-gi można uszyć we własnym zakresie z białej tkaniny bawełnianej, pozostałe części ubioru łucznika raczej trudno zastąpić lub uszyć i polecam zakupy w wyspecjalizowanych sklepach, zwłaszcza japońskich, gdzie są tańsze niż w Europie. Niestety tej części świata żeńskie hakama jest praktycznie nie do kupienia. Natomiast tabi kupicie w każdym sklepie z wyposażeniem do wschodnich sztuk walki.

Szpulka na cięciwę (tsurumaki)

Kółko wyplatane z rattanu, na które nawija się zapasową cięciwę.

Kołczan (yazutsu)

Kołczan oryginalnie wyplatany z lakierowanego rattanu, składający się z dwóch części, łączonych ozdobnym sznurem. Przez oszczędnych może być zastąpiony usztywnianą tubą używaną np. przez wędkarzy.

Plecionka (waraji)

To rodzaj poduszeczki wyplatanej z naturalnego włókna (np. starej cięciwy), która służy do nacierania cięciwy żywicą sosnową. Sposób wyplatania jest prosty, a materiału z pękniętych cięciw nigdy nie brakuje.

Pokrowiec na łuk (yumibukuro)

Ochraniacz na łuk wykonany z pasa ozdobnej tkaniny, zakończonego wzmacnianą kieszonką. Do łuków bambusowych używane są ochraniacze z tkanin zabezpieczających przed chłodem, wilgocią lub gorącem, w zależności od warunków atmosferycznych.

Ochraniacz (muneate)

Ochraniacz na piersi, używany tylko przez kobiety, biały lub czarny, najczęściej skórzany, ale też może być wykonany z dość sztywnej syntetycznej siateczki. Swoją muneate zrobiłam z kawałka starej skórzanej kurtki.

Żywica do cięciwy (kusune)

Żywica sosnowa używana po lekkim podgrzaniu do nacierania naturalnej cięciwy w celu wzmocnienia i sklejenia postrzępionych włókien. Można ją zastąpić woskiem pszczelim.

Giriko i fudeko
Giriko to rodzaj żywicy (np. sproszkowana kalafonia ogólnie dostępna w sklepach z instrumentami muzycznymi) nakładanej na kciuk rękawicy, aby palce nie ześlizgiwały się podczas strzelania. Fudeko to popiół ze spalonej słomy ryżowej używany do wchłaniania wilgoci dłoni na rękojeści łuku podczas strzelania.
Girikoire i fudekoire

Pojemniczki na giriko i fudeko - oryginalne są zrobione ze szlachetnego drewna, rogu lub laki. Do wykonania swoich pojemników wykorzystałam gruby bambus kupiony w markecie ogrodniczym, ale można używać po prostu zwykłych szczelnych pudełeczek.Treningi, warsztaty...

Ćwiczymy kyudo zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Spotykamy się regularnie w dwóch miejscach...

Seminaria...

Co najmniej raz w roku odbywają się międzynarodowe seminaria kyudo z udziałem zagranicznych senseiów...

Pokazy...

Organizujemy komercyjne i niekomercyjne pokazy i warsztaty tradycyjnego łucznictwa japońskiego...