Seminaria - kto, jak, kiedy...

Bardzo wiele - zwłaszcza w kyudo - można osiągnąć poprzez własne, indywidualne ćwiczenia. Możliwy jest nawet znaczący postęp. Jedynym warunkiem jest - by wiedzieć jak. Bez kontaktu z Mistrzem łatwo zabrnąć w ślepą uliczkę, nabrać złych nawyków, stracić czas. Dotyczy to zwłaszcza nas - Europejczyków. Ponieważ operujemy pełnosprawną bronią - niewłaściwe jej użytkowanie może stać się także poważnym zagrożeniem dla łucznika i otoczenia.

Od wielu lat naszymi opiekunami i mentorami są austriaccy senseie Diethard Leopold i Christian Ofenbauer z Österreichiescher Kyudo Verband z Wiednia. Doskonałe kontakty naszych przyjaciół z Warszawy i Pabianic, wzmocnione ostatnio instytucjonalnie przez powołanie Polskiego Stowarzyszenia Kyudo, owocują regularnymi wizytami Mistrzów. W perspektywie i planach są seminaria z innymi autorytetami kyudo - nie tylko z Europy.

W praktyce mają one charakter dwudniowych, całodziennych seminariów. Ze względu na doskonałe warunki i infrastrukturę, logistyką w czterech kolejnych latach zajmowało się nasze Stowarzyszenie, a zajęcia odbywały się w Brzegu Dolnym i Sobótce. W roku 2013 z sukcesem podjął się tego zadania ośrodek warszawski i przeprowadził zajęcia w Warce.

Imprezy te wpisują się już na stałe w europejski kalendarz kyudo, a ich wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny zwraca uwagę coraz liczniejszych gości z zagranicy

Bliskość Czech sprawia, że coraz częściej spotykamy się z kolegami z ośrodka praskiego. Tradycyjnie biorą udział w naszych seminariach, a my odwiedzamy ich na szkoleniach i turniejach. Wspólnie też zaczynamy koordynować plany, by jak najefektywniej wykorzystać wzajemne możliwości i wiedzę.


Treningi, warsztaty...

Ćwiczymy kyudo zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Spotykamy się regularnie w dwóch miejscach...

Seminaria...

Co najmniej raz w roku odbywają się międzynarodowe seminaria kyudo z udziałem zagranicznych senseiów...

Pokazy...

Organizujemy komercyjne i niekomercyjne pokazy i warsztaty tradycyjnego łucznictwa japońskiego...