Treningi kyudo

Praktykujemy kudo zgodnie z saitai opisanym w "KYUDO MANUAL Volume I, Principles of Shooting (Shaho)", (wersja poprawiona), wydanym przez All Nippon Kyudo Federation (A.N.K.F.) w 1971, w którym zawarto zasady dla współczesnego łucznictwa japońskiego i według którego przeprowadzane są egzaminy mistrzowskie na stopnie dan.

Kyudo to forma dynamicznej medytacji w ruchu. To nieustające ćwiczenie w dążeniu do Doskonałego Strzału. Jest on jak oddalający się horyzont. I, jak to w japońskiej tradycji bywa, nie o niego tu chodzi. To ideał. Istotą zaś jest droga. A więc w drogę...

Nasz trening kyudo odbywa się w dwóch płaszczyznach: indywidualnej i grupowej.

Trening indywidualny - dojo Młodych Techników

Trening indywidualny jest podstawą. To on uczy techniki i kształtuje umysł, by wspólnie zamieniły się w bliski doskonałości strzał. Z definicji jest to więc praca w parze "człowiek-łuk". Ramy wyznacza hassestsu, czyli skodyfikowany układ ruchów podzielonych na 8 faz, które prowadzą od zajęcia pozycji strzeleckiej. Na tym etapie wystarczą ćwiczenia w niewielkich nawet pomieszczeniach ze słomianym walcem - makiwarą. By szlifować niuanse (a kyudo to sztuka niuasów) nie zawsze potrzebny jest nawet łuk.

Regularne zajęcia we Wrocławiu odbywają się w sali treningowej przy ul. Młodych Techników 58 (Zespół Szkół nr 18). Nie jest to pełnowymiarowe dojo, ale posiada wystarczająco dużo przestrzeni, by ćwiczyc zarówno indywidualnie, jak i doskonalić grupowe elementy taihai.

Otwarte Warsztaty Kyudo - hala sportowa w Obornikach Śląskich

Treningi grupowe dają pełny obraz kyudo. Nie jest to dyscyplina dla solistów. Moment, w którym stajemy na shai - linii strzału, przygotowujemy się do niego i wreszcie uwalniamy cięciwę - to tylko jeden z wielu etapów zbiorowych zachowań, rytuałów i gestów jakie trzeba znać i przestrzegać w dojo. Kyudo to bowiem także turnieje, zawody, pokazy. Są one głęboko osadzone w historii japońskiego łucznictwa i wiążą się z wielusetletnią tradycją religijnych świąt i dworskich zabaw. Każdy ruch ma znaczenie i swój czas. Umiejętność poruszania się w grupie, perfekcyjne wyczucie rytmu, zachowanie płynności, zgranie (także na poziomie oddechów całej grupy) i tysiące innych aspektów tej sztuki sprawia, że jest ona także swoistym, pięknym, choć niezwykle trudnym baletem.

A ćwiczeniom nie ma końca...

Od lat spotykamy się regularnie w Obornikach Śląskich (ok. 30 km od Wrocławia) na dużej, pełnowymiarowej sali. W ciągu pięciu godzin zajęć możemy równolegle z techniką strzału ćwiczyć nie mniej istotną i rozbudowaną sferę ruchu, współdziałania i etykiety - sharei. Dzięki temu możemy wszystkie te elementy łączyć i doskonalić. Jest to także wspaniała okazja do spotkań i integracji. Zawsze odwiedzają nas przyjaciele - goście z innych miast, a niekiedy i krajów. Tradycyjnie jest chwila na dobre, domowe ciasto, herbatę i kawę.

Stało się także tradycją, że warsztaty w Obornikach mają charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zarówno zobaczyć kyudo w pełnej krasie, jak i samemu spróbować sił z yumi pod okiem doświadczonych kyudoków. Poziom wiedzy czy umiejętności jest bez znaczenia. Zapraszamy.

Treningi kyudo - hala sportowa w Sobótce

Także od lat korzystamy z gościnności Gimnazjum Gminnego w Sobótce z jego wspaniałą salą. Odbyło się tam wiele seminariów kyudo, w tym kilka ważnych, międzynarodowych, z wybitnymi senseiami. Obecnie mamy możliwość prowadzenia treningów o podobnym charakterze jak w Obornikach Śląskich. Uzupełniają one istotnie nasz warsztat i umiejętności.


Dokładne adresy i szczegóły dojazdu znajdują się w zakładce Kontakt.

Nie prowadzimy odpłatnych zajęć z kyudo. Wszelka działalność dydaktyczna, treningi odbywają się w ramach statutowych zadań Stowarzyszenia. Osobom niezrzeszonym a zainteresowanym z przyjemnością służymy wiedzą - także praktyczną. Zapraszamy do kontaktu z nami. Wiemy, że jest to dyscyplina wymagająca, a podjęcie decyzji o ewentualnym jej uprawianiu wymaga czasu i przemyślenia. Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy. Aktywni członkowie naszego Stowarzyszenia mogą liczyć na klubowy sprzęt - łuki i strzały, znaczące ułatwienia w pozyskiwaniu pozostałych elementów wyposażenia i dopłaty do kosztów seminariów z Mistrzami.

W przypadku Otwartych Warsztatów Kyudo w Obornikach Śląskich osoby spoza Stowarzyszenia prosimy jedynie o partycypację w kosztach wynajmu sali - 30 zł za pięciogodzinny trening.

W ostatnich latach odnotowujemy znaczący wzrost liczby klubów, grup i miejsc w których stale są prowadzone treningi kyudo.Szczegóły i adresy można uzyskać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Kyudo lub BUDOJO - Ośrodka japońskich Sztuk Walki, ul. Bekasów 6.

Treningi, warsztaty...

Ćwiczymy kyudo zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Spotykamy się regularnie w trzech miejscach...

Seminaria...

Co najmniej raz w roku odbywają się międzynarodowe seminaria kyudo z udziałem zagranicznych senseiów...

Pokazy...

Organizujemy komercyjne i niekomercyjne pokazy i warsztaty tradycyjnego łucznictwa japońskiego...